Dom Pomocy Społecznej w Pruszkowie poszukuje osoby na staż w dziale księgowości.Treść Twojej aktualności
OPIEKA MEDYCZNA
Osoby przebywające w naszym Domu otoczone są specjalistyczną opieką medyczną przez lekarza internistę, stomatologa, psychiatrę i innych specjalistów oraz pielęgniarki, które są na miejscu o każdej godzinie dnia i nocy.
Gabinet zabiegowy. W gabinecie zabiegowym wykonujemy iniekcje, pomiary ciśnienia, tętna , poziomu glukozy i badania EKG. Pomagamy w utrzymaniu higieny ran. Podawane są leki zlecone przez lekarza. Pielęgniarka planuje i realizuje kompleksową opiekę medyczną adekwatną do stanu zdrowia i potrzeb Mieszkańca. W ramach swoich obowiązków wykonuje zabiegi: pielęgnacyjne, usprawniające oraz koordynuje i organizuje działania na rzecz podopiecznego jak kontakt z lekarzem na terenie naszego Domu ( lekarz pierwszego kontaktu, psychiatra, stomatolog, psycholog) oraz innych specjalistów w innych placówkach medycznych.
Gabinet stomatologiczny. Regularne wizyty u stomatologa połączone z prawidłową pielęgnacją i higiena jamy ustnej. Dlatego wizyty u dentysty powinny być przynajmniej raz na pół roku, nawet jeśli zęby pozornie wydają się zdrowe. Mieszkańców naszego Domu lekarz stomatolog odwiedza raz w tygodniu w jeden wyznaczony dzień.
Rehabilitacja. Mieszkańcy naszego Domu korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych w celach leczniczych i zapobiegawczych. Poprzez kinezyterapię, fizykoterapię i masaż poprawiamy ich stan funkcjonalny, przynosimy ulgę w bólu. Przeciwdziałamy powstawaniu nowych deformacji i przykurczy, zmniejszamy już istniejące zniekształcenie. Wzmacniamy także ogólną sprawność fizyczną.
Nasi Mieszkańcy mają do dyspozycji profesjonalnie wyposażoną salę rehabilitacyjną, gdzie prowadzone są ćwiczenia indywidualne, UGUL, terapię ręki, stoły pionizacyjne. Zabiegi fizykoterapeutyczne, które stosujemy wg zleceń lekarza specjalisty to: elektrostymulacje, prądy IF, TENS, DD, jonoforeza, krioterapia, ultradźwięki, laser, solux. Stosujemy także pole magnetyczne, lampę bioptron, kąpiel wirową. Nasi pacjenci korzystają również z masaży ręcznych, mechanicznych, Aqavibronu.
Hydroterapia, dział fizjoterapii, inaczej wodolecznicto. Metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnetrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej, lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowiodpowiedniatemperaturalub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii. Hydroterapia najczęściej stosowana jest przy schorzeniach takich jak:
schorzenia ukłasu krążenia, schorzenia układu ruchu, schorzenia układu nerwowego, schorzenia układu oddechoweg, choroby reumatyczne.
Sala do ćwiczeń ogólnokondycyjnych. Celem tych ćwiczeń jest:utrzymanie i wzmocnienie siły mięśni, zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach i pełnej długości mięśni. Poprawienie krążenia, utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego i nerwowego, sprawności ogólnej siły mięśniowej, gibkości, elastyczności, przełamywanie lęku i oporu przed wykonaniem trudniejszych elementów ćwiczeń .
ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE
Zajęcia prowadzone w naszym Domu mają na celu zwiększanie zakresu samodzielności i zaradności życiowej, wdrażanie do aktywności fizycznej i umysłowej, kształtowanie charakteru, rozwijanie osobowości, nabywanie nowych umiejętności oraz kontynuowanie dawnych zainteresowań. Zajęcia prowadzone są w grupach jak również indywidualnie.
Sala terapii zajęciowej. Podczas zajęć do wykonywania prac stosujemy różne tematy związane z naszym życiem: pory roku, święta, spotkania integracyjne, imprezy, zabawy sportowe, wspólne wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi, wydarzenia z życia „Rodzinki”, itp. Wykorzystujemy różne techniki, tj.: szycie ręczne, hafciarstwo, robótki ręczne (na drutach), malarstwo (akwarela, olejna, na szkle), rysunek (pastel, węgiel), papieroplastyka (wydzieranki, wycinanki, wyklejanki, origami), rzeźbiarstwo (glina, modelina, masa solna), decoupage, rama tkacka, quiling, papierowa wiklina. W ramach naszych zajęć organizujemy również różnego rodzaju zajęcia relaksacyjno–rozrywkowe w formie gier, zabaw tanecznych, czytania książek, oglądania telewizji.
Hortiterapia (Ogrodo terapia). Głównym celem terapeutycznym jest zmniejszenie stresu podczas przebywania wśród zieleni oraz satysfakcja z pielęgnacji roślin. Wszystkie prace w ogrodzie dobierane są odpowiednio do rodzaju schorzenia oraz wieku pacjenta dla osiągnięcia optymalnego efektu terapeutycznego. Hortiterapia dzieli się na bierną (spacer, aktywność fizyczna, doznania estetyczne). Hortiterapia czynną (aktywna praca z roślinami – siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, kompozycje roślinne).
Kącik informatyczny. Zajęcia przy komputerze pozwalają naszym Mieszkańcom na kształcenie umiejętności posługiwania się komputerem i jego podstawowymi urządzeniami. Przełamanie bariery komunikacyjnej, udział w procesie, poprzez który różnorodne dziedziny życia społecznego i środowiska zewnętrznego stają się dostępne dla osób niepełnosprawnych w takim samym zakresie jak dla osób pełnosprawnych.
Snoezelen – sala doświadczania świata. Zajęcia w sali polegają na silnym stymulowaniu poznawania świata na poziomie sensorycznym. Poznanie sensoryczne jest początkiem poznawania spostrzeżeniowego, a następnie myślowego. Gotowość do poznawania świata leży u podstaw procesów orientacyjno – poznawczych oraz jest wyrazem więzi jednostki ze światem realnym, a nie zerwania z nim.
Muzykoterapia. Prowadzona w naszym Domu, opiera się na metodzie Mobilnej Rekreacji Muzycznej stworzonej przez wybitnego muzykoterapeutę dr Macieja Kieryła. Opierając się na niej wykorzystuje następujące etapy aktywności: odreagowanie , zrytmizowanie, uwrażliwienie, relaksacja, aktywizacja łagodna, aktywizacja dynamiczna, rozmowa. Każda aktywność składa się z konkretnych ćwiczeń realizujących założenia terapeutyczne. Dzięki nim nasi Mieszkańcy doświadczają rozluźnienia, uspokojenia, poznają siebie nawzajem, biorą udział w zabawie. Sesje muzykoterapeutyczne prowadzone są grupowo jak również indywidualnie w zależności od aktualnej potrzeby . Do muzykoterapii wykorzystujemy gitarę, pianino, harmonijkę ustną i instrumenty perkusyjne (tgz. Zestaw Orffa). Uczestnicy włączając się w aktywną muzykoterapię poprzez wspólne granie na instrumentach tworzą specyficzną wieź między sobą tak ważną dla każdego człowieka.
Muzykoterapia - zespół muzyczny" Szarpidruty ".
W zajęciach muzykoterapeutycznych z Mieszkańcami Domu wykorzystywane są środki muzyczne takie jak: fonetyczno-rytmiczna mowa, swobodny i uporządkowany rytm, ruch – melodia mowy i śpiewu oraz instrumenty perkusyjne – trójkąty, kołatki, kastaniety bębenki, tamburina, które wykorzystywane są w aranżacji piosenek w prostych rytmach. Poprzez rytmiczne powtarzanie tekstu poprawia się pamięć, oraz dykcję. Oddzielną formą ćwiczeń jest praca z mikrofonem dzięki, której uczestnicy zajęć mogą lepiej osłuchać się z barwą swojego głosu. Mogą korygować swoją wymowę oraz intonację. Kontrolować dynamikę od ciszy do głośnej amplitudy. Bardzo ważnym elementem w zajęciach muzykoterapeutycznych jest ruch łączony w prostych układach tanecznych a rytmiczne chodzenie i klaskanie wyzwala muzykalność. Tańce ludowe łączone w parach w kołach i innych figurach poprawiają motorykę ruchową i orientację przestrzenną. W połączeniu z muzyką rozwijają muzykalność, koncentrację, dyscyplinę w grupie. W zespole "Szarpidruty" prowadzone są ćwiczenia i nauka grania na takich instrumentach jak: ksylofon, gitara, keyboard, dzwonki chromatyczne, werbel i tamburyna.
Pracownia ceramiczna. Podczas zajęć ceramicznych uczestnicy pracują gliną, tworzywem niezwykle plastycznym rozwijającym m.in. wyobraźnię, sprawność motoryczną, myślenie abstrakcyjne. Mieszkańcy poznają podstawowe zasady kształtowania ceramiki, zdobienia. Wykorzystują gotowe formy lub tworzą samodzielne prace, które po wypaleniu są: szkliwione, dekorowane angobami, farbami naszkliwnymi i majoliką.
Pracownia kulinarna. Zajęcia kulinarne mają za zadanie uczenia samodzielności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb żywieniowych. Aktywność może dawać radość, pozwala na całkowitą koncentrację na przedmiocie zajęć, odwraca uwagę od zmartwień, zaspokaja potrzebę działania. Uczestnictwo w terapii kulinarnej usuwa zachamowania i poczucie niepewności, buduje wiarę we własne możliwości, usprawnia manualnie, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, pomaga w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji interpersonalnych. Uczą się sawuar wiwr.
Dom Pomocy Społecznej w Pruszkowie poszukuje osoby na staż w dziale księgowości.Treść Twojej aktualności